Prezentace bakalářské práce
Rady při přípravě obhajoba diplomové nebo bakalářské práce - příklad z VŠB
Příprava obhajoby záleží na tom, jaké máme zkušenosti s veřejným vystupováním. Čím máme zkušeností méně, tím lépe se musíme na obhajobu připravit. Obhajobu nám usnadní připravená prezentace, musíme však být připraveni obhajobu úspěšně dokončit i při poruše dataprojektoru či jiné techniky.
Obhajobu si musíme upravit časově tak, abychom nemuseli z nedostatku času část vypustit. Doporučuje se věnovat asi 10 procent z celkového času úvodu a asi 5 procent závěru. Zbytek času věnujeme hlavní části obhajoby, tj. zdůraznění vlastního přínosu v obhajovaném projektu. Časovou náročnost obhajoby si předem vyzkoušejte, tak, abyste v čase přiděleném obhajobě stihli říci vše podstatné – ty cíl práce, stručný nástin řešení a zhodnocení výsledků práce. Podle přiděleného času si připravte příslušný počet snímků. Platí, že výklad k jednomu snímku zabere typicky 1 až 2 minuty. Máte- li např. k dispozici jen 10 minut, neměl počet snímků být větší než osm.
Osnovu obhajoby si připravíme tak, že vytvoříme sled hlavních myšlenek, které postupně vysvětlujeme. Stejně jako při psaní práce postupujeme strukturovaně od abstrakcí k detailům. Výklad by měl dávat smysl, i když by byl ukončen předčasně. Upozorněním na dále podrobněji nepopisované detaily dáváme členům komise náměty k závěrečné diskusi.
V závěru zdůrazníme, jak jsme splnili cíl práce a co pokládáme za svůj vlastní přínos.
Velmi důležitý je začátek obhajoby, na kterém závisí, zda překonáme případnou počáteční trému, uklidníme se, získáme sebejistotu a navážeme kontakt s komisí. Doporučuje se udělat krátkou přestávku předtím, než začneme mluvit, zhluboka se nadechnout, mluvit pomalu a dostatečně hlasitě. Kdo mluví moc tiše, působí dojmem, že si nedůvěřuje. Obhajoba musí mít dobrý spád, myšlenky musíme mít uspořádané, vyjadřujeme se stručně, přesně a jednoznačně.
Střídáme delší a krátké věty. Dlouhé věty činí nároky na zapamatování, samé krátké věty vedle sebe působí monotónně. Nepoužíváme příliš mnoho zájmen, poněvadž může docházet k nedorozumění. Vyhýbáme se slangu, používáme přesné termíny. Zřetelně vyslovujeme, nenecháváme nedokončené věty, nepřeskakujeme myšlenky. Hlavní myšlenku má vždy vyjadřovat věta hlavní a nikoliv věta vedlejší. Obsahuje-li věta několik vět vedlejších, může to ztěžovat porozumění (... Je dobře známo, že platí, že...). Volíme raději věty jednodušší.
Neměli bychom používat příliš mnoho přídavných jmen, příslovcí a podmiňovacího způsobu. Také mnoho podstatných jmen vedle sebe nepůsobí dobře. Zjistíme si, která slova při řeči používáme příliš často a snažíme se je nahradit jinými výrazy. Také různým zlozvykům (stálému používání některých slov např.: načež, přesně tak, a podobných výrazů) se snažíme odnaučit. Pokud používáme cizí slova, je pochopitelně nutné znát jejich význam a správnou výslovnost.
Součástí obhajoby jsou odpovědi na připomínky vedoucího a oponenta a dále na reakce členů komise na obhajobu. Zásadně netvrdíme nic, co nemůžeme dokázat.
Z obhajoby musí být zřejmé, že jsme práci zvládli a na obhajobu se dobře připravili.
Zdroj: http://www.cs.vsb.cz/Files/main_pdf_files/obhajoba_rady.pdf
1 Prezentace bakalářské práce
Pro prezentaci bakalářské práce při její obhajobě je nutné vypracovat prezentaci v aplikaci PowerPoint, verze 97 nebo nižší.
Při vypracovávání prezentace se řiďte těmito zásadami:
• Dbejte na přehlednost a stručnost – prezentace je vodítkem pro posluchače, aby se orientoval v tématu, o kterém právě hovoříte, nikoli aby si během ní přečetl celý text diplomové práce.
• Pozadí prezentace a barvu a velikost písma volte tak, aby byl text prezentace bez problému čitelný.
• Dbejte na gramatickou bezchybnost, slohovou správnost textu. – Nedostatky ve způsobu vyjadřování, v gramatice a formální chyby prezentace snižují hodnotu prezentace, a tím i vaší práce.
• Členění prezentace musí být logické, systematické a přehledné.
• Dodržujte logickou stavbu prezentace (nepřeskakujte od tématu k tématu).
• Obrázky, grafy a tabulky řádně pojmenujte. Grafika i její popisky musí být dostatečně zřetelné a čitelné.
• Na každém snímku umístěte tyto informace:
Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství
Katedra ochrany životního prostředí v průmyslu
Obhajoba diplomové práce: Název diplomové práce
Datum obhajoby
Jméno a příjmení
• Závěrem prezentace poděkujte za pozornost.
• Soubor s prezentací nazvěte tak, aby v něm bylo na prvním místě příjmení (např. novakDP.pps)
• Nechte si pro vypracování prezentace dostatek času, nevypracovávejte ji večer před obhajobou.
• Při přípravě prezentace myslete na to, že posluchači nemusí být (a často nejsou) odborníci z oboru, proto by prezentace měla být srozumitelná i pro neodborníka.
• Prezentaci si vyzkoušejte „nanečisto“ doma, nejlépe před maminkou, babičkou, sourozencem, apod.
• Při prezentaci si dávejte pozor na dodržení délky prezentace.
Zdroj: fmmi10.vsb.cz/616/soubory/PokynyBP.doc
- Příklad vyrobené prezentace: gis.vsb.cz/GISacek/GISacek_2003/Sbornik/Krempl/krempl.ppt